„Кока-Кола” инвестира още 5 млн. лв. в производствения си център в Костинброд

Дата: 06.06.2016 Коментари: 0
Снимки (1)
„Кока-Кола” инвестира още 5 млн. лв. в производствения си център в Костинброд

Производственият център на „Кока-Кола” в Костинброд навърши 20 години. По време на събитието по случай юбилея от компанията анонсираха новата си инвестиция на стойност 5 милиона лева, с която се завръща емблематичната голяма стъклена бутилка на популярната безалкохолна напитка. Също така бе представен и първият по рода си доклад за социално-икономическото въздействие на системата на компанията у нас за 2015 г. Данните показват, че пряката добавена стойност, генерирана от системата на „Кока-Кола” е 98 млн. лв. (0,05% от БВП). По-нататък в стойностната верига, на ниво търговски партньори и преки и косвени доставчици, системата допринася за допълнителна добавена стойност от 455 млн. лв., с общ принос от 553 млн. лв., равняващ се на 0,6% от БВП.

Докладът разглежда и въздействието на системата на „Кока-Кола” върху пазара на труда. Заетите в компанията през 2015 г. са 2100 души. Тя поддържа още 17 800 допълнителни работни места по веригата – от производителите на суровини и съставки, до хората, които продават напитки на „Кока-Кола” в заведения и магазини. Общо 19 900 заети или 0,6% от пазара на труда са свързани с дейностите на компанията в България. С всяко 1 работно място в системата на „Кока-Кола” се поддържат още 8 работни места в българската икономика.

По време на събитието в Костинброд беше отбелязана и друга значима годишнина – 130 години от създаването на напитката „Кока-Кола”. В хода на историята тя се превърна в емоция и вдъхновение за артисти, популярни личности, инвеститори и новатори.

„Още с откриването на производствения център преди 20 години, компанията ни получи наградата „Инвеститор на годината” и оттогава насам не сме спирали да допринасяме към развитието на българската икономика. Горд съм, че днес можем да обявим поредната си инвестиция в разширяване на производството, с което подчертаваме ангажимента си към устойчивото развитие на българската икономика,” каза Светослав Атанасов, главен изпълнителен директор на „Кока-Кола ХБК България”.

България винаги е била сред водещите страни в иновациите в света на „Кока-Кола”. Страната ни е първата, която изписва емблематичното лого на кирилица. Тази година, компанията представя поредната си иновация – стъклена бутилка за многократна употреба от 750 мл.

„Една от най-любимите марки в България възражда емблематичната стъклена бутилка, за да може всеки да се наслади на повече специални мигове с „Кока-Кола” вкъщи, на привлекателна цена,” коментира Стоян Иванов, генерален директор на „Кока-Кола България”. „Възможността да върнеш бутилката е в основата на това ново предложение, което превръща едно обикновено събитие в положителна емоция: да занесеш у дома си „Кока-Кола”, а след това да върнеш бутилката за повторна употреба. Това е нашият начин да отбележим рождения си ден, заедно с нашите потребители“.

На събитието присъстваха над 100 гости, сред които американският посланик Ерик Рубин, министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова, ръководителят на Представителството на Европейската комисия в България Огнян Златев, заместник икономическият министър Даниела Визиева, областният управител на София Веселин Пенев, представители на Президентството и много други гости.