„Пикадили” за пореден път не спазва уговорките за разплащане с доставчиците

Дата: 22.04.2016 Коментари: 1
Снимки (1)
„Пикадили” за пореден път не спазва уговорките за разплащане с доставчиците

Положението на родната търговска верига „Пикадили” се влошава, съобщиха източници на PROGRESSIVE. Въпреки че ритейлърът демонстрираше желание за развитие с промяната на концепцията си за търговските обектите и наричаше затварянето на голяма част от супермаркетите си „оздравителна процедура”, от началото на годината състоянието му е съвсем усложнено.

В края на миналата година управлението на магазините беше поето от „Селект Трейт” – търговска фирма, която ползва на франчайз марката „Пикадили”. На доставчиците бе обяснено, че с постъпилите от франчайза суми, „Пикадили” ще се издължава на своите партньори и че от 1 януари 2016 г. старите задължения на веригата, ще се погасяват чрез споразумения за разсрочено плащане. От един месец ситуацията вместо да се подобрява, се влошава - договорките не се спазват и само шепа доставчици могат да се похвалят с получаването на първа вноска, а много рядко и с по две изплатени по споразумението суми.

От своя страна, за да си осигури все пак наличието на стока в търговските обекти, „Селект Трейд” стартира подписването на договори, които гарантират плащанията към доставчиците с банкови обезпечения. Към момента обаче много от партньорите на веригата я снабдяват с продукти само ако заявката е предварително платена. Проблемът е, че от получаване на поръчката и постъпването на сумата в банката, минават почти две седмици, което допълнително усложнява ситуацията с правилното планиране на наличностите в магазините. Партньорите на веригата са в неведение кога ще им бъдат изплатени старите задължения, а напрежението още повече се покачва от невъзможността да се осъществи какъвто и да е контакт с лицата, управляващи двете компании.

Поръчките продължават да намаляват, задълженията продължават да стоят, а към цялата картина съвсем отскоро се е присъединила и НАП, която е изпратила писма до доставчиците на „Пикадили” с искане, ако имат задължения към веригата, да ги изплащат директно на тях. Това означава, че в схемата вече е въвлечена и държавата, която също иска да събере своите вземания.

По наша информация задълженията на „Пикадили” към клиенти и доставчици към края на 2014 г. е в размер на около 42 млн. лева.