Сдружението за модерна търговия и Съюзът на хлебопроизводителите се споразумяха да работят за добри търговски практики

Дата: 12.03.2015 Коментари: 0
Снимки (1)
Сдружението за модерна търговия и Съюзът на хлебопроизводителите се споразумяха да работят за добри търговски практики

Сдружението за модерна търговия (СМТ) и Националният браншови съюз на хлебарите и сладкарите подписаха „Споразумение за сътрудничество на браншови сдружения по веригата на доставки на хранителни стоки за подобряване на бизнес средата и стимулиране на лоялните бизнес практики”.

Чрез този документ СМТ, в който членуват най-големите търговски вериги в България, потвърждава ангажираността си за недопускане на нелоялни търговски практики по цялата верига на доставки – от производството на хранителни стоки до предлагането им на крайния потребител.

Споразумението се основава на 10 принципа на добри практики, възприети от европейската Инициатива за веригата на доставки (www.supplychaininitiative.eu). Подписването му е първа стъпка за въвеждане на саморегулацията в отношенията производители - преработватели - търговци. То е отворено за присъединяване на всички сдружения във веригата на доставка на хранителни стоки.

Документът бе подписан от председателите на управителните съвети на СМТ и браншовия съюз на хлебарите - Бойко Сачански и Мариана Кукушева. Двете организации са единодушни, че държавата не трябва да се намесва в отношенията между пазарните субекти по веригата на доставки на хранителни стоки и че свръхрегулациите са вредни за бизнеса. В споразумението е заложено двете страни да си сътрудничат за ограничаване на сивия сектор, поддържане на макроикономическа стабилност, намаляване на бюрокрацията и създаване на предвидима бизнес среда.

„С подписването на това споразумение слагаме началото на саморегулативния режим в нашите търговски взаимоотношения. През последните години ситуацията коренно се промени и голяма част от лошите практики, за които се говореше, са в миналото. Идеята на това споразумение е да гарантираме на всеки български производител възможността да стане доставчик, ако отговори на условията на големите търговски вериги, да се чувства защитен и равнопоставен, да се развива конкурентно и свободно”, коментира след подписването Мариана Кукушева.

Според председателя на УС на СМТ Бойко Сачански това е пътят към по-добра бизнес среда и честна конкуренция в сектора на търговията с храни и бързооборотни стоки. „С подписването на това споразумение, ние си поставяме и общи цели. На първо място да се борим със свръхрегулацията и държавната намеса в бизнеса. Ние вярваме, че нови регулации и нови чиновници няма да са от полза нито за бизнеса, нито за потребителите. На второ място е сътрудничество за ограничаване на сивия сектор и стриктно спазване на законите”, каза Сачански.