Новини
През 2016 г. емблематичната мелница „София Мел” отбелязва своя 30-годишен юбилей. Фабриката е създадена с решение на Министерския съвет през май 1986 г. със 100% държавна собственост. Преминава през различни етапи на развитие до 2000 г., когато мажоритарният пакет от акции е придобит от гръцкия мелничарски холдинг „Лулис Груп”. През 2009 г. австрийското дружество LLIEuromills придобива управлението му и три години по-късно едноличният собственик на капитала се преименува на GoodMillsGroup. Именно тогава мелницата става „ГудМилс България” ЕАД.
Компанията планира да инвестира над 5,5 млн. лв. в производствения парк в София, в който се намира и една от най-големите и модерни мелници на Балканския полуостров – „София Мел”. Планираните инвестиции ще бъдат вложени в редица съвременни системи и технологии, които ще подобрят производствения процес във фабриката и лабораторията на компанията. Производственият парк на „ГудМилс България” ЕООД е разположен на площ 50 000 кв. м. и се състои от три независими линии за смилане с обща производителност 750 тона зърно на денонощие, бетонов силоз за зърно с вместимост 40 000 тона, бетонов силоз за млевни продукти с вместимост 11 000 тона и склад за готови продукти от 4 000 кв. м. Дружеството разполага с развита инфраструктура, включваща над 1 000 м. асфалтирани пътища и 1 400 м. собствени ж.п. коловози. „ГудМилс България” ЕООД притежава два локомотива, като фабриката има пряка железопътна връзка с Лом, Русе, Варна, Бургас и други градове в страната и чужбина.
„Специално за изкупуването на хлебна пшеница компанията е създала земеделска програма с цел подпомагане на българските фермери. В рамките на програмата дружеството ежегодно предоставя 300 тона висококачествени семена на български земеделци, като след това изкупува получената от тях реколта. Програмата включва земеделци от районите на София, Враца, Монтана, Кнежа и Плевен, а общата засята площ се равнява на 14,6 хил. дка”, съобщи Илия Великов изпълнителен и търговски директор на „ГудМилс България”.
Компанията, която предлага 17 марки продукти на пазара, е генерирала 4% ръст от приходите от продажби през 2015 г. „България е експортна страна на брашна”, каза още Великов. „15% от продукцията на мелницата ни отиват за износ в страни като Румъния и Гърция. Все още голям проблем в бранша е делът на сивия сектор, който е 60% от пазара”, добави той.
Въпреки че потреблението на брашна в домакинствата е спаднало с 2,3% през миналата година, по време на великденските и коледни празници то отбелязва значителни ръстове от 20 - 28%. Консумацията на специални брашна у нас все още е едва 5%.




Коментари (0)
Най-старите отгоре Коментирай