Новини
Заведенията за обществено хранене ще трябва да изхвърлят отпадъците си в специални контейнери, които се затварят. „Бездомните хора и кучета не трябва да имат достъп до отпадъците на ресторантите”, заяви министърът на земеделието и храните д-р Мирослав Найденов, по време на обществено обсъждане на промените в Закона за храните с браншовите организации. Изискванията са на Европейския съюз и за тях настояват от Европейската комисия и по специално от Генерална дирекция „Здравеопазване и потребители”. След това контейнерите с храна ще бъдат извозвани до екарисаж. „В момента ресторантьорите изхвърлят храната по общ ред в кофите за боклук и това води до голям риск от разпространение на зарази. Новите контейнери може да бъдат разположени в складовете на заведенията”, обясни още министърът.
Готвените промени в Закона за храните предвиждат също така забрана за клането на едри преживни животни (крави и телета) за лична консумация в задните дворове на стопаните. Забраната няма да се отнася за свине, агнета, овце, кози, ярета и кокошки. Клането на едри преживни животни ще трябва да се осъществява в общински кланици, лицензирани частни обекти или мобилни кланици.




Коментари (0)
Най-старите отгоре Коментирай