Новини
Франция заяви, че възнамерява да намали употребата на нитрити в храните, след като националната здравна агенция потвърди, че те повишават риска от рак, което все пак не е пълна забрана, от която се опасяват производителите на преработено месо, които го използват в продукти като шунка и колбаси.
Този ход следва законопроектът на френския парламент от февруари, целящ постепенно намаляване на употребата на нитрити в сушените меса, като призовава правителството да действа въз основа на резултатите от прегледа и препоръките на здравната агенция Anses.
Прегледът на Anses, публикуван по-рано във вторник, потвърди доклад на Световната здравна организация от 2018 г., свързващ нитратите и нитритите, погълнати чрез преработено месо, с колоректалния рак.
Предполага се също, че двете вещества са свързани с други видове рак като яйчниците, бъбреците, панкреаса и гърдата, каза Anses, като се позовава и на други научни открития, тъй като препоръчва намаляване на нитратите и нитритите до минимум.
Нитратът се използва като тор в земеделието, докато нитритът се използва широко в преработените меса, за да удължи срока на годност и придава на варената шунка розовия цвят.
Правителството заяви, че забраната не е оправдана, след като Anses каза, че въз основа на потребителските навици на французите 99% от населението не надвишава допустимите дневни дози за всички експозиции на нитрити или нитрати.
Тя обаче ще представи план на парламента през есента, насочен към тяхното съкращаване или премахване, когато е възможно, се казва в съобщението.
Източник: European Supermarket Magazine




Коментари (0)
Най-старите отгоре Коментирай